مقالات

دانستنی‌ هایی در مورد نوردهی لامپ بخار سدیم

دانستنی‌ هایی در مورد نوردهی لامپ بخار سدیم

دانستنی‌ هایی در مورد نوردهی لامپ بخار سدیم

فهرست مطالب

نوردهی لامپ بخار سدیم بازدهی بالایی به نسبت لامپ‌های دیگر دارد؛ ولی با این تفاوت که شاخص نمود رنگ در آن پایین بوده و بیشتر در مکان‌هایی که عبور کم‌تری رخ می‌دهد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد اصلی این لامپ نوردهی به فضاهایی است که به علت مه و غبار زیاد، توانایی دید کم‌تری دارند. در ادامه مقاله اطلاعات جامعی از نحوه نوردهی لامپ بخار سدیم و کاربردهای آن، ارائه خواهیم داد.

لامپ بخار سدیم

یکی دیگر از انواع لامپ‌های تخلیه در گاز، لامپ بخار سدیم است. این لامپ ساختاری شبیه لامپ بخار جیوه دارد؛ ولی با این تفاوت که به‌جای جیوه دارای سدیم و به‌جای گاز آرگان از نئون در ساختار آن استفاده می‌شود. لامپ سدیم دارای 2 دسته لامپ کم‌فشار و پرفشار است. لامپ پرفشار سدیم دارای فشاری گازی ۰٫۵ اتمسفر بوده و حرارت آن به ۱۶۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد.

لامپ‌های بخار سدیم از کارایی بالایی برخوردار هستند و توان خروجی نور در آن‌ها با افزایش طول عمر کاهش پیدا نمی‌کند. میزان نوردهی لامپ بخار سدیم برای مکان‌های مه‌آلود و معابر حاوی گردوغبار مناسب است. به علت پایین‌بودن شاخص رنگ لامپ بخار سدیم، استفاده از این لامپ در مکان‌های شلوغ مثل پیاده‌رو، پارک و مراکز خرید کاربردی نیست.

نوردهی لامپ بخار سدیم

نحوه نوردهی لامپ بخار سدیم

زمان نوردهی لامپ بخار سدیم به نسبت لامپ بخار جیوه با تأخیر بیشتری انجام می‌شود و حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. برای ایجاد روشنایی در این لامپ ابتدا باید سدیم جامد به بخار فلز تبدیل شود. انجام فرآیند گرم‌شدن سدیم جامد، به‌وسیله گازهای نئون و آرگون صورت می‌گیرد که حین تبخیر سدیم جامد، نور ساطع می‌شود.

مقایسه نوردهی لامپ بخار سدیم با فشار زیاد و فشار کم

هر یک از این لامپ‌ها، مصارف متفاوتی از هم دارند که این تفاوت به میزان نوردهی لامپ بخار سدیم بستگی دارد. مقایسه نوردهی این دو لامپ شامل موارد زیر است:

لامپ بخار سدیم با فشار زیاد

نحوه روشن‌شدن این لامپ به این صورت است که بخار سدیم درون لوله‌ی سرامیکی با عبور جریان الکتریکی از ۲ الکترود، یونیزه می‌شود و لامپ را روشن می‌کند. میزان نوردهی لامپ بخار سدیم پرفشار بسیار گسترده بوده و به 100 لومن می‌رسد. این لامپ به‌ جزء تولید نور زرد، توانایی ایجاد نورهای دیگر را نیز دارد.

توان لامپ بخار سدیم‌ پرفشار بین 50 الی 1000 وات است. نور این لامپ‌ها به رنگ طلایی دیده می‌شود و از بهره نوری بالایی برخوردار هستند؛ از جمله مزایا لامپ سدیم می‌توان به ویژگی راه‌اندازی آن پس از خاموش‌شدن اشاره کرد؛ چون برای روشن‌شدن مجدد به مدت‌زمان بسیار کمی نیاز دارد.

لامپ بخار سدیم با فشار کم

لامپ سدیم کم‌فشار ساختاری U شکل دارد که به‌دلیل پایین‌بودن فشار گاز درون آن، این نوع لامپ با حجم ساختاری بیشتری تولید می‌شود. طول‌موج تولیدی در لامپ کم‌فشار، ۰٫۵۸۹۰ و ۰٫۵۸۹۶ میکرون است و اثرگذاری آن به ۷۰ لومن بر وات می‌رسد. رنگ‌دهی لامپ سدیم کم‌فشار خوب نیست و تشخیص رنگ زیر این لامپ بسیار مشکل است؛ به همین دلیل از این لامپ در مکان‌هایی که وجود نور اهمیت کم‌تری دارد، مانند فضاهای مه‌آلود و حاوی گردوغبار استفاده می‌شود.

در حالت کلی میزان نوردهی لامپ بخار سدیم با فشار زیاد در مقایسه با لامپ کم‌فشار بسیار بالاتر است. از مزایای لامپ بخار سدیم با فشار کم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نور آبی جاذب حشرات است، ولی در لامپ بخار سدیم کم‌فشار به علت داشتن نور زرد در فصل تابستان با هجوم حشرات همراه نیست.
  • میزان نوردهی لامپ بخار سدیم برای چشم مناسب بوده و حساسیت نوری ایجاد نمی‌کند که این ویژگی سبب شده از این لامپ در تونل‌ها و معابر بین‌شهری استفاده شود.
  • در صورت خاموش‌شدن، بلافاصله پس از گذشت یک دقیقه روشن می‌شود.
  • بهره نوری بالایی دارد و توان نوری آن ثابت می‌ماند.
  • رنگ خاص این لامپ سبب شده است که با تضاد رنگی، مشکل دید در مه به‌خوبی را رفع کند.

کد بین‌المللی لامپ‌های سدیم

کد بین‌المللی لامپ‌های سدیم

لامپ‌های بخار سدیم از طریق کد‌های بین‌المللی قابل شناسایی هستند که به 4 ویژگی مختلف دسته‌بندی می‌شوند. از جمله این ویژگی‌ ‌عبارتند از:

لامپ بخار سدیم – مات

این لامپ، با کد ویژگی SHP و کد بین‌المللی SE از سایر ویژگی‌ها متمایز می‌شود.

لامپ بخار سدیم تیوبلار

لامپ بخار سدیم تیوبلار، با کد ویژگی SON-T و کد بین‌المللی ST قابل شناسایی است.

لامپ بخار سدیم – جایگزین جیوه

لامپ بخار سدیم – جایگزین جیوه، در بازار با کد ویژگی Plug-in و کد بین‌المللی SEQ/STQ وجود دارد.

لامپ بخار سدیم کم‌فشار

در لامپ‌های بخار سدیم با فشار کم، کد ویژگی لامپ به‌صورت  SOX و کد بین‌المللی آن به‌صورت LS درج شده است.

جمع بندی

نوردهی لامپ بخار سدیم به علت طول عمر و بهره نوری بالا، مصارف گوناگونی اعم از پرورش گیاهان و تأمین نور معابر مه‌آلود را به خود اختصاص داده است. لامپ‌های بخار سدیم بیشتر در مکان‌هایی مثل تونل‌ها، فرودگاه‌ها، اسکله‌ها و بنادر کاربرد دارند. برای خرید لامپ بخار سدیم می‌توانید به سایت ZINOLIGHT مراجعه کنید و با دریافت مشاوره از کارشناسان فروش، محصولی مناسب با نیاز خود سفارش دهید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *